India - zážitky písané svetlom

Autor: Erik Goldschmidt | 31.3.2014 o 20:58 | (upravené 22.4.2014 o 16:11) Karma článku: 8,58 | Prečítané:  521x

Pre niekoho špinavá, nebezpečná, nepochopená, pre mňa magická. Hovorím o Indii a listujem si v zápiskoch zo svojej cesty.

Zámer priebežne digitalizovať a uverejňovať zážitky bol vtedy vyslaný, no nepodarilo sa mi ho realizovať. Atmosféra orientu a zeme kde je všetko inak, ma naplno pohltila a bol som rád, ak som raz za čas hodil pár poznámok na papier. Našťastie som mal takmer vždy po ruke fotoaparát, (pokým mi nepadol do prachu a zasekol sa) a veľa z toho, čo som zažil, mám zaznamenané a zašifrované na fotkách.

Teraz, niekoľko hodín pred ďalšou výpravou si ich prezerám a príbehy napísané v nich začínajú opäť ožívať.

Ak máte pocit, že si chcete zaspomínať spolu so mnou, prezrite si zlomok z toho, čo sa mi na trojmesačnej ceste po Indii prihodilo.

strateny

To, že vás rikšiar už tretí raz vezie po tej istej ulici, nemusí vždy znamenať, že vám chce ukázať miestnu architektúru. Možno len vôbec netuší, kde je ubytovňa, kam sa chcete dostať. Zábava začína, keď zistíte, že vie po anglicky 5 slov, po 40 minútach blúdenia zahne do slepej ulice, zastaví a gestom naznačí, že si máte vystúpiť a platiť. Konečne "trošku" vzrušenia. Stratiť sa v Delhi hneď prvý deň - rozhodne odporúčam.

Shatabdi

Kto povedal, že indické vlaky nemôžu byť komfort? Ak máte šťastie na lístok (na ktoré sa niekedy čaká aj tri týždne) a chcete investovať 6€ do pohodlného miesta na sedenie v klimatizovanom vlaku, dopadne to takto. Každú chvíľu na stolíku predo mnou pristáva niečo iné. Čaj, káva, keksíky, toasty, hlavné jedlo, opäť čaj. Férová cena za 6 hodín jazdy vlakom, nie?

na Dalajlámu

V Indii sa dejú veci. Kto tam bol, vie, čo mám na mysli. Skôr ako si naplno uvedomím sled predchádzajúcich udalostí, kráčam na Dalajlámovu reč k príležitosti 75. výročia tibetskej komunity v himalájskom mestečku Mussoorie. Náhoda? Cestou na miesto konania mi vlhký po-monzúnový vzduch kreslí pred očami takého krásne scény. Zisťujem, že okrem mňa si reč Jeho svätosti prišlo vypočuť asi 400 nádherných Tibeťanov. No a čo, že tam nie je žiadny tlmočník. V tom momente je to úplne jedno.

wau

Robiť spontánne rozhodnutia sa niekedy oplatí. V tomto prípadne mi odmenou bol výhľad, z ktorého neprestávajú žasnúť ani domáci starejšinovia, žijúci v himalájskom mestečku Mussoorie 70 rokov. Viac podobných rozhodnutí si prosím. Ďakujém :)

malí veľkí ľudia

Počas cesty sa ku mne pripojili najrôznejší ľudia. Asi 237 spoločných krokov s dvoma chlapcami z lepších indických rodín, mi dalo naozaj veľa. Koľkí z nás v 11tich rokoch presne vedeli, čo chcú v živote byť a ako sa k tomu dopracovať? A koľkí to nevedia doteraz? Oni v tom majú jasno a ja som po našom 10 minútovom rozhovore ani sekundu nepochyboval, že by to nezvládli.

Mindrolling Darge

Darge je 22 ročný, nepálsky mních. Študuje v kláštore Mindrolling a ešte mu zostáva 8 rokov štúdia. Jeho mama pracuje v Kanade 12 hodín denne, aby jej syn dostal kvalitné vzdelanie. Je jej zo srdca vďačný a odhodlaný, všetko jej do posledného centu vrátiť. V priebehu 25 minút mi dal takú lekciu z nepripútanosti, že mi trvalo pár dní, kým som ju absorboval. Darge, držím ti palce. Verím, že sa ešte vidíme a moc ti ďakujem.

chandigarh

O jedenástej toho v Chandigarhe moc nechodilo. Teda aspoň nie smerom, ktorým som potreboval. Zložil som sa preto v naozaj undergroundovej ubytovni priamo na autobusovej stanici a vyčkával do rána. Okrem myší a švábov mi spoločnosť robil aj sám Gándhí.

Ganga Mata ji

S Gangou majú Indovia naozaj osobný, priam až intímny vzťah. Chodia sa do nej očistiť na začiatku dňa, rozjímať, meditovať,  vyplakať sa, robia pre ňu rôzne obety a ceremónie. Ich život z nej vychádza a aj sa tam vracia. Počas sledovania kremačných obradov, ktoré sa v niektorých mestách (hlavne Varanasi) na brehu rieky odohrávajú, človek hlboko precíti a prehodnotí svoje priority a tiež život ako taký.

babaji

Chandra Giri Baba Ji je Sadhu - pustovník, ktorý nemá okrem svojho stáleho miesta pod veľkým stromom, flauty, trojzubca, deky a pár goráliek nič. Niečo ma k nemu ťahalo, tak som si s ním príjemne posedel. Zahral mi na flaute a ja som mu dal 10 rupii. Pozrel sa na mňa, pozrel na peniaze, vzal ich a niekam sa vytratil. Po chvíli sa rovnako záhadným spôsobom zjavil a v ruke držal keksíky. 
Svoj "zárobok"  totiž hneď aj investoval, aby mohol v rámci dobrých susedských vzťahov nakŕmiť svojich kamošov  - vrabce a veveričky. Aj takto veru žijú ľudia a verte mi, to, že si nemôžu kúpiť najnovší iPhone s nimi len tak nezamáva.

triund

Nie je nič, ako trekovať v Himalájach. Sám. Občas sa k vám pridajú krásne, šľachovité, vysokohorské psy, ozvena prinesie starý Goa Trance, ale taj tak, tá liečivá samota a hlavne božské ticho.

mcleod

Budhistickí mnísi hlboko a jednohlasne odriekajú svoje mantry. Ak viete, aká je aktuálna situácia v Tibete, príchuť tohto momentu na vás doľahne ešte intenzívnejšie. Počet upálených mníchov, ktorí sa snažia zúfalými činmi poukázať na utláčanie Čínou stále rastie. Bude sa aj dnes večer konať pochod za ďalšiu obeť? Kráčal som tam vtedy s nimi. Zážitok z ktorého sa aj po roku a pol človeku zachvejú pery...

thx

Nie, to ja som vďačný za všetky lekcie, ktoré boli a verím, že ešte ich pár bude. Tentokrát pre istotu beriem foťáky dva.

Trošku viac z mojich fotiek nájdete napríklad tu:
http://www.flickr.com/photos/ekadashi/with/8399529436

Tak čo, ideme? :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?